Performans

VESTIS PERFORMANS

VESTİS ALAŞIMLARIN ÖZELLİKLERİ

En iyi Kimyasal ve Mekanik Özelliklere Sahip Alaşımlarda (çekme, uzama, bükülme, direnç, eğilme, korozyon) EN ve ECCA Standartlarında Üretilir. CE, ISO 9001 ve ISO 14001 sertifikalarına sahiptir.

Vestis için temel metal, manganez içeren alüminyum alaşımlara ait olan 3000 serisi alüminyumdur. Manganez’in getirdiği avantaj alaşımın mekanik gücünü arttırır ve taneler arası yenim hassasiyetini azaltır.

Manganez (Mn) 0,9 – 1,5%
Magnezyum (Mg) 0,2 – 0,8%
Demir (Fe) 0,7%
Silikon (Si) 0,5 – 0,6%

Alüminyum alaşımlar için Avrupa Sınıflandırma Standartlarına göre kimyasal gösterim ayrıca S (Sertlik) harfini de sağlar ki bu da plastik deformasyonla işleme sertleşmesinin (bir metalin güçlendirilmesi) iki numarayla takip edildiği anlamına gelir: İlk numara 1 ve 4 arasındadır ve işleme sertleşmesini sağlamak için hangi işlemin kullanıldığını gösterir, ikinci numara ise 1 ve 9 arasındadır ve işleme sertleşmesi seviyesini gösterir.

Vestis iki fiziksel alanda da uygundur.

Alaşım Isıl işlem sertleşmesi seviyesi

Mekanik Özellikler

Seri 3000 H-41

Çekme gerilimine dayanıklılık:  130 – 180 Mpa      Esneme: %8 min

 

Testler ve Sertifikalar

Mazzonetto S.p.a.,  Vestis malzemesi ve özellikle yüzey kaplamasının şiddetli hava koşullarındaki tepkimesini görmek adına, yüksek prestijli STITUTO GIORDANO S.p.a. ile oldukça sıkı yapılan laboratuvar testlerinde iş birliği içerisinde bulunmuştur.

Tüm testler UNI standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir.

 

Hızlandırılmış Yaşlandırma

TESTİN AMACI: Vestis’in kaplama renginin zaman içerisinde UV ışınlarının etkisiyle nasıl tepki verdiğini ve değiştiğini görmek:

Test edilen numune

Yaşlandırma

Vestis 5˃3192 saatten sonra ˃ 4/5

Vestis haddelenmiş ürünlerin 40 µm kalınlığındaki kaplama üzerinde özel olarak çalışılmış katmanlardan oluşmaktadır. Deniz seviyesinden ne kadar yüksekte olursa olsun, kaplamanın fiziksel-kimsayal özellikleri güneş ışığı etkisiyle değişime uğramaz.

Kaplamanın orijinal rengi zamanla hafif bir değişime uğrayabilir; ancak bu değişiklikler oldukça mutlak bir tolerans aralığındadır. Genel olarak, birkaç yıl sonra neredeyse fark edilmeyen bir renk kararması oluşur.

 

Tuz Spreyi Odasında Hızlandırılmış Korozyon

TESTİN AMACI: Vestis’in deniz ortamında nasıl tepki vereceğini görmek.

Test edilen numune

Tuz sprey odasında etkiye maruz kalma (kabarcıklanma; korozyon)

Vestis

1200 saatten sonra  ˂ 2 (S2) Ri = 0

Kabarcıklanma miktarla ifade edilir ve 2’den 5’e kadar değer alır, boyut ise S2’den 5’e kadar değerlerle ifade edilir, 2 ve S2 buradaki minimum değerlerdir. Korozyon seviyesi dereceleri Ri = 0 (%0 pas)’tan Ri = 5’e (%40’tan %50’ye kadar paslanmış alan)  kadardır. Diğer benzer boyalı metallere yapılan teste kıyasla daha fazla süreyle test edilmesine rağmen Vestis, kabarcıklanma testinden 2 ve S2, korozyon testinden ise 0 sonucunu almıştır.

 

ÖZET

*Vestis paslanmıyor;

*Kaplamada pullanma ve yüzeyde kabarcıklanma olmuyor.

 

VESTIS DÖKÜMANLARI

Vestis Garanti Şartları

Vestis Teknik Özellikler Genel

Vestis Teknik Özellikler Detay

Vestis Dökümanları